Staff Compliment

IDM Family

HOME | Staff Compliment
IDM FAMILY:
Directors
Field Duaat
Staff Compliment
Volunteer Corps

Full Staff Compliment

field duaat
NO.   STAFF NAME DESIGNATION
[1]   PIXLEY KASEME CENTRE    
  1 Hassan Noor Mohamed Deputy Director
  2 Taskeen Omar Finance Clerk
  3 Mohammed Sawleh Fundraiser
  4 Essop Shaik Fundraiser
  5 Zahira Omar Finance Clerk
  6 Adam Macheso Da'ee
  7 Mustafa Zilika Da'ee
  8 Yusuf Yassin Da'ee
  9 Amina Alli Receptionist
  10 YN Mothlong Translator
  11 Abdul Kader Bhayat General Assistant
  12 Zainoorah Xaba General Assistant
  13 Aabida Motala Da'ee
  14 Lindo Raymond General Assistant
  15 Sumayya Jamal Social Media
  16 Hoosen Ali (250 p/d)) ES Driver
  17 Shoaib Mzoma Translator
[2]   MARIANHILL    
  18 Sumaya Dlamini MH Mualima
  19 Uthman Elias MH/MR Gardener
  20 Akram Yudah MH Da'ee
  21 Pinky Mbali Mtetwa MH Computer Class
  22 CN Mbonambi MH Beading Classes
  23 Abeda Bibi Ali MH Sewing Teacher
  24 Mohamed Ali MH Guard
  25 Rabia Khumalo MH Creche Teacher
  26 Jafar Moosa Dassenhoek Guard
  27 Asiya Uthman MH Cook
  28 Eunice Bongi MH Cleaner
  29 Ephraim Sishi MH Karate Class
[3]   UMLAZI    
  30 Amina Lembethe Umlazi Mualima
  31 Jabulani Salim Mpungose Umlazi Da'ee
  32 Dawood Mpungosi Umlazi Da'ee
[4]   ADDINGTON PRIMARY    
  33 Latifah Mphuti Addington Mualima
[5]   SOUTH BEACH    
  34 Yaseen Sindimwo Hoosen South Beach Da'ee
  35 Abdur Rahman South Beach Cleaner
  36 Cele Lethokule Londiwe Admin Assistant
[6]   ISIPOFU    
  37 Ismail Mailosi Isipofu Da'ee
  38 Sinelizwi Ester Ngcobo Isipofu Creche Teacher
  39 Ms. Hawa Ngcobo Isipofu Mualima
[7]   NINIVAH    
  40 Khadija Ngcobo Ninivah Pre-School Teacher
  41 Ismael Moffat Ninivah Da'ee
  42 Fikile Winfrieba Mkhize Ninivah Pre-School Assistant
[8]   UMZUMBE    
  43 Abdullah Milanzi Umzumbe Da'ee
  44 Octavia Nzimandi Umzumbe Pre-school Teacher
  45 Mrs. Sarah Gumede Umzumbe Mualima
[9]   KWAPATA    
  46 Adam Phiri Kwapata Da'ee
[10]   MABULUKO    
  47 RA Motsapi Mabuluko Administrator
  48 Mabuluko Imaam   Mabuluko Imam
[11]   HOMBE    
  49 Farooq Zintonga Hombe Da'ee
[12]   MCWABANTSASA    
  50 Twaha Sikawa Mcwabantsasa Da'ee
[13]   MITCHELLS PLAIN    
  51 Siraj Miller Mitchells Plain Da'ee
[14]   KAYELITSHA    
  52 Ngqoyiyana Ismaeel Kayelitsha 1st Da'ee
  53 Zaahirah Dani Kayelitsha 2nd Da'ee
[15]   MALAWI    
  54 Saifullah Kandu Zomba Da'ee
[16]   NDIMBANENI    
  55 Ismail Maliki Ndimbaneni Da'ee
[17]   FLAGSTAFF    
  56 Assadullah M. Benson Flagstaff Da'ee
         
[1]   EMBAHLENHLE (MPUMALANGA PR)    
  1 Moosa Fakude Ext 17 Da'ee
  2 Mohammed Mavuso Ext 2 Da'ee
[2]   MGEZWA (EC PR)    
  3 Iqra Rajab (TB EC) Mgezwa Da'ee
[3]   AMANDAWE (KZN PR)    
  4 Salim Shabane Mguzo (TB KZN) Amandawe Da'ee
[4]   MGAZANA (EC PR)    
  5 Usman Lams (TB EC) Mgazana Da'ee
[5]   STEADVILLE (KZN PR)    
  6 Cassim Suluwali 2017 Steadville 1st Da'ee
  7 Fiqra Makwinja Steadville 2nd Da'ee
[6]   KZN MADRESSAS    
[6] 8 Amina Cele Appa @ Malugasi Nyo
[7] 9 Fatima Shebi Appa @ Umbumbulu
[8] 10 Hawa Miya Appa @ Kwamashu
[9] 11 Razia Nzama Appa @ Malugasi Side
[10] 12 Jihada Shangase Appa @ Umlazi C